پوشش ضد حریق یکی از الزامات مهم در صنعت ساختمان سازی خصوصا بلندمرتبه سازی در ایران است. برای درک بهتر اهمیت استفاده از انواع پوشش ضد حریق می خواهیم از مثال استفاده کنیم. یک مجتمع تجاری را در نظر بگیرید که در زمان ساخت از پوشش ضد حریق استفاده نکرده است. در صورت بروز آتش سوزی در صورتی که دمای آتش سوزی به 500 درجه برسد ستون های ساختمان مقاومت خود را از دست داده و دچار خمش می شود. حال به نظرتان چند دقیقه طول می کشد تا دمای آتش سوزی به این عدد برسد؟ تنها ده دقیقه … یعنی تنها ده دقیقه زمان برای خروج افرادی که در این مجتمع هستند و تنها ده دقیقه زمان برای آتش نشانی وجود دارد تا بتواند دما را از 500 درجه کمتر کند تا مانع از خمش ستون های ساختمان و ریزش آن شود.

حال اگر این سازه در زمان ساخت از پوشش ضد حریق استاندارد استفاده می کرد درجه و زمان چه مقدار تغییر می کرد؟ باید گفت که در صورت استفاده از پوشش ضد حریق استاندارد دما به 1000 درجه و زمان به دو ساعت می رسید.

همچنین بخوانید

پوشش مقاوم در برابر آتش

اجرای صحیح پوشش مقاوم در برابر حریق

پرده ضد حریق و دود

پس به این نتیجه می رسیم که استفاده از پوشش ضد حریق میزان مقاومت ستون ها و سازه فلزی را افزایش داده و زمان بیشتری را برای تخلیه ساختمان و اطفاء حریق فراهم می کند.

استفاده از پوشش ضد حریق در سازه های با کاربری های مراکز تجاری و خرید بیمارستان ها و مراکزی که میزان رفت و آمد در آن ها زیاد است به شدت اهمیت دارد. البته علاوه بر استفاده از پوشش ضد حریق استفاده از سایر دستگاه های اطلاع و اطفای حریق نیز به شدت در امر آگاه سازی، اخطار تخلیه و اطفای حریق اهمیت دارد. در این محتوا قصد داریم به بررسی انواع پوشش های ضد حریق موجود در بازار ایران بپردازیم و مزایا و معایب هر کدام را بررسی کنیم.

انواع پوشش ضد حریق

برد ضد حریق:

بورد ضد حریق ، یکی از محصولات مقاوم در برابر حریق می باشد که با استفاده از مصالح مخصوصی تولید می شود.

 

این محصولات در ضخامت های مختلف تولید می شود. این برد ها به سرعت قابلیت نصب در محل مخصوص خود را دارد و اگر سرعت عمل کار برایمان مهم است این گزینه یکی از بهترین گزینه ها برای استفاده می باشد.

همچنین از سختی های این محصول می توان به فیکس کردن با محل عایق شونده اشاره کرد. زیرا این محصولات به صورت پیش ساخته آماده شده و قابلیت فیکس شوندگی کامل با محیط را ندارد. این برد ها قابلیت استفاده در دیوارهای داخلی و خارجی، سقف و ستون و پارتیشن ها را دارد.

 

رنگ ضد حریق:

این پوشش ها، علیرغم ضخامت کم در حد چند میکرون در زمان اجرا، در زمان وقوع حریق با انبساط و ایجاد لایه متخلخل و افزایش چندین برابری به نسبت زمان پیش از وقوع، از سطوح رنگ شده در مقابل حریق محافظت می کند. رنگ ضد حریق نهایتا با ضخامت 5 میلی متر اجرا می شود و میتواند سازه را تا 2 ساعت در برابر حریق محافظت کند.

از مهمترین مزایای این محصول می توان به زیبایی پوشش اجرا شده و از معایب این محصول می توان به هزینه بالا به نسبت سایر محصولات موجود در بازار اشاره کرد.

 

پوشش ضد حریق

این نوع پوشش، دارای دو نوع پایه گچی و پایه سیمانی می باشد که با استفاده از مواد و افزودنی هایی که به این مواد ترکیب می شوند خاصیت ضد حریق به دست می آورند.

این پوشش ها توانایی اجرای ضخامت هایی بین پانزده تا سی میلیمتر را دارد. از مهمترین مزایای این محصول می توان به قیمت مناسب و به صرفع آن و از نقاط ضعف این محصول می توان به وجود آزبست به دلیل استفاده از ورمیکولیت در این محصولات اشاره کرد.

پوشش ضد حریق پروترم لایت به عنوان تنها پوشش ضد حریق پایه سیمانی تولید داخل می باشد که فاقد آزبست بوده و می تواند به خوبی از سازه به مدت دو ساعت تا دما 1200 سانتی گراد مقاومت بکند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *