مبحث سوم مقررات ملی ساختمان استفاده از پوشش ضد حریق برای ساختمان های دارای سازه فلزی از الزامات ساخت یک ساختمان بوده و بدون استفاده و اجرای صحیح این سیستم، در ساختمان های ملزم به اجرا، سازندگان ساختمان، موفق به اخذ دریافت پایان کار ساختمان نخواهند شد. به عبارتی دیگر یکی از پیش نیاز های دریافت پایان کار ساختمان از شهرداری ها؛ دریافت تاییدیه اجرای صحیح پوشش مقاوم در برابر حریق بر روی سازه فلزی ساختمان ها از مراجع ذیصلاح بشمار می آید.

 

با توجه به اهمیت قانونی و مهم تر از آن اهمیت مهندسی و ماهیت اجرایی این سیستم ها در ساختمان ، این نوشتار سعی دارد تا نکات مهمی را که در اجرای صحیح پوشش ضد حریق ساختمان وجود دارد ، به شما یادآوری نماید. تلاش شده است در این مقاله به ظریف ترین و ریزترین نکات تا برجسته ترین موارد در اجرای عملیات مقاوم سازی که درنهایت منجر به یک نتیجه مطلوب در اجرای این عملیات می باشد اشاره گردد.

 

تسلط تیم طراحی و مشاور در اجرای پوشش مقاوم در برابر حریق

یکی از ابتدایی ترین نکات موثر در اجرای عملیات مقاوم سازی ؛ آگاهی و تسلط تیم طراحی و مشاور بر اصول، قوانین و آشنایی با آیین نامه های مقاوم سازی سازه های اسکلت فلزی در برابر آتش، در همان ابتدای پروژه یا طراحی فاز صفر یک ساختمان می باشد.

با آگاهی و تسلط تیم طراحی و مشاور بر ضوابط و مقررات آیین نامه های کشوری در خصوص الزامات پوشش های مقاوم به حریق ، مهندسان و طراحان سازه و ساختمان می توانند با طراحی بهینه سازه و یا تغییراتی جزئی در طرح ابتدایی؛ به طور مثال کاهش ارتفاع سازه و یا کم و زیاد کردن اندکی در سطح زیر بنای طبقات و یا ایجاد مقاطع جدا کننده مکان های استقرار متصرف و یا حتی جابجایی کاربری طبقات به میزان یک طبقه ، به راحتی در همان ابتدای طرح؛ هزینه های اجرای پوشش ضد حریق ساختمان مورد نظر را کاهش چشمگیری دهند.

لازم به ذکر است؛ گاها با کاهش یک متر ارتفاع و یا بررسی تغییر چیدمان طبقات یک ساختمان؛ زمان محافظت در برابر حریق یک سازه (زمان الزامی مقاوم سازی سازه بر اساس مقررات آیین نامه) به میزان یک ساعت کاهش یافته و در نتیجه میزان مصرف مواد مورد نیاز و هزینه کلی اجرای عملیات مقاوم سازی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

 

با توجه به اینکه هزینه اجرای این عملیات نسبت به اقلام دیگر ساختمان قابل توجه بوده و جزو اقلام اصلی بودجه ساخت می باشد، توجه به مقوله طراحی سازه فلزی در کنار آگاهی به الزامات آتش نشانی می تواند کیفیت اجرایی این عملیات را با استفاده از بودجه مناسب تر موجب گردد.

 

مشاور حریق

در صورت عدم آشنایی تیم طراحی ساختمان با الزامات آتش نشانی و اصول مقاوم سازی سازه ای در برابر حریق؛ می توان از همان ابتدای طرح از یک مشاور حریق برای ساختمان طلب همکاری نمود. انتخاب یک مشاور حریق ذیصلاح و مجرب در کاهش هزینه های مقاوم سازی ساختمان در برابر حادثه آتش سوزی ساختمان، می تواند بسیار موثر باشد.

 

ممکن است انتخاب محصول مناسب و یا هزینه انجام عملیات مقاوم سازی از مهمترین معیارهای تصمیم گیری برای اجرای عملیات مقاوم سازی سازه ای در برابر آتش بنظر برسد، اما در اینجا %

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *