مقاوم در برابر حریق
ویژگی های محصول پوشش مقاوم در برابر آتش و حریق
15 مرداد 1399
ازمایش پوشش مقاوم در برابر حریق
آزمایش پوشش مقاوم در برابر حریق
18 شهریور 1399
نمایش همه

اجرای صحیح پوشش مقاوم در برابر حریق

پوشش مقاوم در برابر حریق

مبحث سوم مقررات ملی ساختمان استفاده از پوشش ضد حریق برای ساختمان های دارای سازه فلزی از الزامات ساخت یک ساختمان بوده و بدون استفاده و اجرای صحیح این سیستم، در ساختمان های ملزم به اجرا، سازندگان ساختمان، موفق به اخذ دریافت پایان کار ساختمان نخواهند شد. به عبارتی دیگر یکی از پیش نیاز های دریافت پایان کار ساختمان از شهرداری ها؛ دریافت تاییدیه اجرای صحیح پوشش مقاوم در برابر حریق بر روی سازه فلزی ساختمان ها از مراجع ذیصلاح بشمار می آید.

 

با توجه به اهمیت قانونی و مهم تر از آن اهمیت مهندسی و ماهیت اجرایی این سیستم ها در ساختمان ، این نوشتار سعی دارد تا نکات مهمی را که در اجرای صحیح پوشش ضد حریق ساختمان وجود دارد ، به شما یادآوری نماید. تلاش شده است در این مقاله به ظریف ترین و ریزترین نکات تا برجسته ترین موارد در اجرای عملیات مقاوم سازی که درنهایت منجر به یک نتیجه مطلوب در اجرای این عملیات می باشد اشاره گردد.

 

تسلط تیم طراحی و مشاور در اجرای پوشش مقاوم در برابر حریق

یکی از ابتدایی ترین نکات موثر در اجرای عملیات مقاوم سازی ؛ آگاهی و تسلط تیم طراحی و مشاور بر اصول، قوانین و آشنایی با آیین نامه های مقاوم سازی سازه های اسکلت فلزی در برابر آتش، در همان ابتدای پروژه یا طراحی فاز صفر یک ساختمان می باشد.

با آگاهی و تسلط تیم طراحی و مشاور بر ضوابط و مقررات آیین نامه های کشوری در خصوص الزامات پوشش های مقاوم به حریق ، مهندسان و طراحان سازه و ساختمان می توانند با طراحی بهینه سازه و یا تغییراتی جزئی در طرح ابتدایی؛ به طور مثال کاهش ارتفاع سازه و یا کم و زیاد کردن اندکی در سطح زیر بنای طبقات و یا ایجاد مقاطع جدا کننده مکان های استقرار متصرف و یا حتی جابجایی کاربری طبقات به میزان یک طبقه ، به راحتی در همان ابتدای طرح؛ هزینه های اجرای پوشش مقاوم به حریق سازه ای ساختمان مورد نظر را کاهش چشمگیری دهند.

لازم به ذکر است؛ گاها با کاهش یک متر ارتفاع و یا بررسی تغییر چیدمان طبقات یک ساختمان؛ زمان محافظت در برابر حریق یک سازه (زمان الزامی مقاوم سازی سازه بر اساس مقررات آیین نامه) به میزان یک ساعت کاهش یافته و در نتیجه میزان مصرف مواد مورد نیاز و هزینه کلی اجرای عملیات مقاوم سازی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

 

با توجه به اینکه هزینه اجرای این عملیات نسبت به اقلام دیگر ساختمان قابل توجه بوده و جزو اقلام اصلی بودجه ساخت می باشد، توجه به مقوله طراحی سازه فلزی در کنار آگاهی به الزامات آتش نشانی می تواند کیفیت اجرایی این عملیات را با استفاده از بودجه مناسب تر موجب گردد.

 

مشاور حریق

در صورت عدم آشنایی تیم طراحی ساختمان با الزامات آتش نشانی و اصول مقاوم سازی سازه ای در برابر حریق؛ می توان از همان ابتدای طرح از یک مشاور حریق برای ساختمان طلب همکاری نمود. انتخاب یک مشاور حریق ذیصلاح و مجرب در کاهش هزینه های مقاوم سازی ساختمان در برابر حادثه آتش سوزی ساختمان، می تواند بسیار موثر باشد.

 

ممکن است انتخاب محصول مناسب و یا هزینه انجام عملیات مقاوم سازی از مهمترین معیارهای تصمیم گیری برای اجرای عملیات مقاوم سازی سازه ای در برابر آتش بنظر برسد، اما در اینجا به مطلب به مراتب مهمتری باید اشاره داشت که پس از موارد فوق الذکر از اهمیت ویژه ای بر خوردار است : انتخاب مجری ذیصلاح و مجرب.

 

حتما این مثال قدیمی را شنیده اید که یک استاد کار ماهر می تواند با یک جنس درجه دو بهترین بنا رو تحویل شما بدهد و یک مجری کم تجربه و ناشی می تواند با بهترین متریال و ابزار، فاجعه و هزینه ای غیر قابل تصور برای شما بوجود آورد. تجربه، دانش فنی و تسلط بر اجرای عملیات، یکی از مهمترین موارد انتخاب مجری عملیات مقاوم سازی اسکلت فلزی در برابر آتش بشمار می آید.

 

مدت زمان اجرای پوشش مقاوم به حریق سازه

توضیح اینکه در اجرای عملیات پوشش مقاوم در برابر حریق ، سرعت تامین مواد اولیه، اجرای صحیح با سرعت مناسب همراه با دقت در اجرای درست ضخامت های پاشش و توجه به الزامات از قبیل طراحی صحیح زمان تحمل حریق، طراحی ضخامت های پوشش بر روی مقاطع و انجام عملیات الزامی مانند نصب مش و توری در مقاطع مورد نیاز، استفاده از مواد زیر سازی مناسب و ماندگار از عوامل مهمی هستند که هر کدام به تنهایی می توانند مدت زمان اجرای یک پروژه را تحت تاثیر قرار داده و در صورت ضعف در هر یک از این موارد، علاوه بر تطویل اجرای پروژه موجب دوباره کاری های پر هزینه شوند.

مضافا در صورت اجرای ناصحیح بعضی از موارد بالا؛ مثلا عدم انجام زیر سازی مناسب، پوشش نهایی پس از اجرا، از کیفیت مناسبی برخوردار نبوده و به هنگام تحویل به ناظرین و مراجع ذی صلاح تایید دهنده ، موجب رد شدن پروژه و عدم امکان دریافت تاییدیه می گردد.

هر کدام از موارد اشاره شده باالاخص تطویل زمانی پروژه، در هزینه تمام شده عملیات اجرایی پوشش مقاوم به حریق تاثیر گذاشته و در نهایت اهمیت فاصله قیمتی استعلام های اولیه و وسواس در انتخاب مواد را کم ارزش تر می نمایاند.

با توجه به مطالب ذکر شده ، برای جلوگیری از تحمیل هزینه نا دانسته به پروژه ، بررسی اولیه و دقت در انتخاب مجری عملیات پوشش مقاوم حریق، از مهمترین ارکان تصمیم گیری مدیریت پروژه می باشد. این مهم ، به راحتی به کمک بازدید از پروژه های اجرایی مجری و یا پروژه های در حال اجرای مجریان به همراه استعلام از کار فرمایان قبلی و یا بررسی رضایت نامه های کار های انجام شده و دریافت رونوشت تحویل قطعی پروژه های سابق مجری، همچنین نمونه های دریافتی تاییدیه های آتش نشانی پروژه های انجام داده شده توسط پیمانکاران؛ ما را به انتخاب مجری ذیصلاح و مجرب هدایت خواهد نمود.

 

و در نهایت با بررسی ویژگی های فیزیکی و اطلاعات فنی متریال به کمک مدارک فنی مستند کالا مانند دیتا شیت مواد و برگه سلامت فنی کالا، آزمایش پوشش ضد حریق؛ می توان به تفاوت کالا های موجود در بازار آگاه شد. پس از معیار های بدیهی همچون دارا بودن تاییدیه های آزمایشگاهی و گواهینامه های فنی معتبر یک کالا؛ قیمت پیشنهادی یک عملیات مقاوم سازی را می توان از موارد مهم دیگر در تصمیم گیری و انتخاب پیمانکار در نظر گرفت.

 

میزان مصرف مواد پوشش مقاوم در برابر حریق

نکته مهم و قابل توجه این است که میزان مصرف مواد به وزن مخصوص متریال پیشنهادی ارتباط مستقیم دارد و بالا یا پایین بودن قیمت ها که متشکل از تجمیع قیمت مواد و هزینه اجرای عملیات می باشد، می بایست با این فاکتور مهم سنجیده شود. در یک شرایط سالم کالای با چگالی سنگین تر؛ قیمت کمتر و وزن بیشتر ماده مصرفی و تحمیل بار مرده بیشتر به سازه را به ما نوید میدهد و کالای با وزن مخصوص پایین تر طبعا قیمت مواد بیشتر در کنار بار مرده کمتر و تکنولوژی پیشرفته تر را نمایان می سازد.

مدیریت پروژه پس از بررسی میزان بودجه در اختیار، که از واقعیت های غیر قابل انکار یک پروژه می باشد، انتخاب بهتر را می بایست بر اساس صلاح کیفی ساخت ساختمان و متریال مورد مصرف قرار دهد و لذا پیش از در نظر گیری تفاوت قیمت استعلام های انجام شده، می بایست از پیمانکاران مدارک مستند میزان چگالی محصول و مصرف دقیق و قطعی مواد مورد نیاز پروژه را درخواست نماید.

محصول پروترم لایت به عنوان محصول پوشش ضد حریق شرکت رامان فیدار سازه ، علاوه بر ایمنی بیشتر به علت عدم استفاده از آزبست در مواد اولیه میتواند محیط سالم تری را به ارمغان بیاورد.همچنین در بین مواد مقاوم در برابر آتش، این محصول وزن کمتری دارد و این مهم میتواند در تصمیم گیری نهایی نقش بسزایی داشته باشد. 

 

پوشش مقاوم در برابر حریق

نمونه از اجرای پوشش مقاوم در برابر حریق

عملیات مقاوم سازی سازه در برابر حریق

به عنوان آخرین نکته قابل طرح که در این نوشتار می گنجد بهتر است به این مورد هم توجه نمود که ؛ با توجه به نوع ساختار سازمانی، کیفیت اجرای پروژه و اهمیت به متریال مصرفی و با در نظر گیری اینکه انجام عملیات مقاوم سازی سازه در برابر حریق از موارد بسیار پر اهمیت ساخت یک ساختمان می باشد، برای اجرای صحیح و با کیفیت مطلوب این عملیات ، پیش از تصمیم گیری و عقد قرارداد ؛ برگزاری جلسات مشاوره و فنی با مجریان و پیمانکاران این عملیات می تواند بهترین راهنما برای گزینش و اجرای عملیات پوشش مقاوم به حریق یک پروژه باشد

4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *