پوشش معدنی مقاوم در برابر آتش
معرفی محصول پروترم لایت
جولای 25, 2020
نمایش همه

پوشش های مقاوم دربرابر آتش سازه های ساختمانی در ایران

تاریخچه اجمالی پوشش های مقاوم دربرابر اتش سازه ای در ایران

ظهور و بکارگیری پوشش های مقاوم دربرابر اتش (حریق) اسکلت ساختمان ‌ها برای مقاوم‌ سازی در دنیا قدمتی بیش از هفتاد سال دارد.

این عملیات اجرایی و مهندسی از ضروریات سازه ‌های ساختمان‌ های مرتفع، ساختمان‌ هایی با تعداد متصرفین بالا و یا سازه ‌‌هایی با کاربری‌ های خاص می‌باشد. استفاده ازعملیات ساختمانی (محافظتی/ایمنی) مقاوم‌ سازی سازه‌ ها در برابر آتش در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کشور؛ به بیش از چهار دهه قبل باز می‌گردد. دانش تخصصی پیمانکاران نفت و گاز و سازندگان بین المللی ساخت پالایشگاه‌ ها و پتروشیمی ‌های کشور، لزوم استفاده از پوشش‌ های مقاوم در برابر آتش برای سازه های فلزی و بتنی خاص را برای مهندسان صنعت ساختمان در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی از سالیان پیش مشخص؛ و این مهم جزو الزامات طرح‌ های اولیه ساخت تاسیسات این گونه مجموعه‌ ها قرار گرفته است.

پوشش های مقاوم دربرابر آتش

پوشش های مقاوم دربرابر اتش

اما بکارگیری پوشش‌ های مقاوم در برابر آتش سازه ‌ای در ساختمان‌ های تجاری، صنعتی، عمومی و مسکونی کشور در دهه اخیر به طور گسترده ‌ای رواج پیدا کرده است. رکود تدریجی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی کشور که بدلایل مختلف عمدتا سیاسی و تحریم‌ های اقتصادی و نتیجتا مشکلات کمبود قطعات فنی بوجود آمده؛ باعث گردید مجریان و متخصصین ایمن ‌سازی سازه‌ ها (در برابر آتش) این مهم را به صنایع ساختمانی با بار سوختی سلولزی معرفی نمایند و بازار تقاضای این صنعت را از صنایع نفت و گاز کشور بسوی بازار صنعت ساختمان‌سازی کشور انتقال بدهند. مجریان و بانیان صنعت مقاوم‌ سازی سازه ‌ها در برابر آتش؛ همچون معرفی هر پدیده و تکنولوژی جدید، نوین و بعضا ناشناخته؛ در ابتدا با مشکلات معرفی خدمات نوین به سازندگان و دست‌اندرکاران امور صنعت ساختمان‌ های تجاری مواجه و با برگزاری همایش‌ های تخصصی؛ جلسات معرفی فنی، آموزش‌ های فنی، معرفی استاندارد‌ های جهانی و برنامه‌ریزی بر روی یک استراتژی بلند مدت؛ سرانجام به کمک فرهیختگان و دانشمندان (انگشت شمار) این مبحث در کشور در سال یک هزار و سیصد نود و دو؛ مقدمات الزام اجرایی این خدمات را در مباحث ملی ساختمانی کشور به ثبت رساندند. در این طرح با توجه به اهمیت موضوع؛ سازمان‌ها و مسئولین امور مربوطه از جمله سازمان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و سازمان آتش‌نشانی در سراسر کشور مسئولیت نظارت و تایید محصولات و نحوه اجرا بر روی سازه‌ ها را بر عهده گرفتند.

عملیات مقاوم‌ سازی

تیم مهندسی و طراحان “طرح الزام مقاوم‌ سازی” سازه‌های ساختمانی تجاری، با طراحی جداول محاسباتی و دسته‌بندی تجویزی؛ ساختمان‌های ملزم به انجام عملیات مقاوم‌سازی را از اواسط سال هزار و سیصد و نود و دو در سراسر کشور مشخص نمودند.

 به سرعت شرکت ‌ها و ارائه دهندگان خدمات مقاوم‌ سازی سازه ‌ای در برابر آتش با توجه به تقاضای به وجود آمده وارد عرصه گردیده و بر پیشرفت آشناسازی صنعت ساختمان به این مهم هم‌افزایی نمودند. تنوع متریال پوشش های مقاوم دربرابر اتش از همان سال‌ های اولیه به دو دسته کلی، مواد تولید داخل و مواد وارداتی تقسیم‌ بندی شد و با‌لطبع متریال تولید داخل با تجربه کمتر نسبت به متریال وارداتی که بعضا سالیان درازی در سراسر دنیا مورد مصرف قرار گرفته بودند از قدرت رقابت کمتری برخوردار بودند.

کیفیت ارائه خدمات

دلیل این موضوع علاوه بر کیفیت فنی برتر محصولات وارداتی و دارا بودن تاییدیه ‌های بین المللی محصولات خارجی؛ به همت شرکت ‌های مجری و نمایندگان آنها که پشتوانه اصلی برندهای قوی در بازار بودند به وجود آمده بود. البته حمایت فنی و انتقال تجربه به نمایندگان، توجه به نظارت بر اجرای پروژه‌ها و انتقال تجربه‌های عملی به مجریان متخصص و آموزش دیده نیز از خدمات اصلی ارائه ‌کنندگان محصولات وارداتی به نمایندگان‌شان در کشوربود که نمی ‌توان آن را نادیده گرفت.

 لازم به توضیح است؛ با توجه به اینکه متریال مقاوم‌ سازی سازه‌ ای پوشش های مقاوم در برابر اتش از فناوری ویژه‌ای جهت جلوگیری از انتقال حرارت به سازه برخوردار هستند رقابت بین محصولات مختلف خارجی (وارداتی) بیشتر به برتری تکنولوژی تولید، نوع متریال به کار رفته، کاهش وزن حجمی متریال و ضخامت ‌های مورد نیاز برای مصرف که می ‌بایست بر اساس استاندارد‌ های مربوطه از مراجع معتبر بین المللی تاییدیه داشته باشند بر می‌گردد.  فاصله اندک تکنولوژی در شرکت‌ های تولیدکننده و هوشمندی شرکت‌ های مجری این اختلاف رقابت‌ ها را به تدریج به سمت کیفیت اجرا و ارائه خدمات، پس از انجام عملیات مقاوم‌ سازی، که مهمترین اجزای این خدمات محافظتی بشمار می آید، معطوف می‌نماید.

پوشش های مقاوم دربرابر آتش

مقاوم‌ سازی سازه در برابر حریق

مجریان این خدمات که نمایندگان برندهای مختلف بودند با روبرو شدن به تقاضای بالای این خدمات در سراسر کشور؛ که عمدتا به دلیل استفاده بیشتر سازندگان ایرانی از سازه‌‌ های اسکلت فلزی می‌باشد ؛ با جذب، آموزش و پرورش نیروهای متخصص در زمینه‌ های طراحی، مهندسی، اجرا و فروش در این صنعت، با همت بسیار زیاد تلاش نمودند تا پاسخگوی این تقاضای بالا در سطح کشور باشند.  تعدد شرکت ‌ها و محصولات موجود در بازار ایران در خصوص موضوع مورد بحث در ابتدای دهه نود؛ به دو یا سه محصول و انگشت شمار شرکت فعال محدود بود که به مرور زمان، تا به امروز این مجموعه به بیش از چند ده تولید کننده و چند صد مجری خدمات مقاوم‌ سازی سازه در برابر حریق رسیده است.

در این مدت کوتاه بیش از 2000 ساختمان کوچک و بزرگ بالاخص ساختمان ‌هایی با کاربری خاص و پر اهمیت کشور و سازه‌ های شاخص ملی، مورد محافظت سازه‌ ای در برابر حادثه آتش‌سوزی قرار گرفته ‌اند. کیفیت اجرای خدمات و دقت نظارت ارگان‌ های مسئول بر روی این عملیات با پیشرفت زمان به حد مطلوبی ارتقا یافته و رقابت تجاری بین شرکت ‌های مجری خدمات، در کنار بالا بردن کیفیت مواد تولیدی، بیشتر به سمت رقابت فنی و مهندسی تغییر مسیر داده است.

تولید محصولات مقاوم به حریق

در سال ‌های اخیر؛ با توجه به شرایط به وجود آمده در کشور به ویژه تحریم ‌های سیاسی و اقتصادی، بالا رفتن نرخ ارز و از همه مهم‌تر تاکید مسئولین بر التزام به تولید در داخل کشور؛ متخصصین و دانشمندان حوزه مورد بحث، تلاش بر بومی ‌سازی و یا انتقال تکنولوژی و دانش فنی تولید محصولات مقاوم به حریق به داخل کشور نموده و همت دست ‌اندرکاران و پیشتازان این حوزه منجر به ارائه محصولات با کیفیت و نسبتا قابل قبول در صنعت مقاوم‌ سازی سازه ‌ها در برابر آتش در داخل کشور گردیده است.

در حال حاضر واردات مستقیم این محصولات به کشور نزدیک به صفر رسیده و از نظر تامین متریال به طور نسبی خودکفا هستیم. با توجه به آشنایی هر چه بیشتر کارفرمایان و مهندسین مشاور ساختمان‌ ها به اصول و مبانی مقاوم‌ سازی سازه‌ ها، امیدوار هستیم که کیفیت محصولات تولیدی و اجرای صحیح و مهندسی این خدمات محافظتی/ایمنی ساختمانی در سطح کشور به زودی به حد بسیار مطلوبی برسد.   

 پاتریس تسلیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *